Urządzanie od podstaw nowego mieszkania w Warszawie to nie lada wyzwanie. Aby stworzyć idealnie dostosowaną do swoich potrzeb przestrzeń do życia, która będzie jednocześnie estetyczna, przytulna i funkcjonalna, trzeba znać podstawowe zasady projektowania wnętrz oraz potrafić umiejętnie wcielić je w życie. Specjalnie z myślą o osobach, które chcą podjąć to wyzwanie przedstawiamy najważniejsze rzeczy, które należy uwzględnić urządzając we własnym zakresie nowe mieszkanie w stolicy.
Zdecydowanie łatwiej jest urządzić mieszkanie z rynku pierwotnego. Otrzymujemy je bowiem w stanie deweloperskim i możemy zdecydować, jak i czym je wykończyć. Nie oznacza to, że w przypadku używanych nieruchomości projektowanie wnętrz w Warszawie jest zawsze dużo trudniejsze – z reguły wiąże się jednak z wyższymi kosztami i nakładem prac, czego warto mieć świadomość.
Bez względu na to, czy mamy do urządzenia mieszkanie deweloperskie czy nieruchomość używaną, proces jego przystosowania do naszych potrzeb warto zacząć od zastanowienia się nad stylem, w jakim mają być utrzymane wnętrza. W celu jego określenia warto poszukać inspiracji w sieci oraz zbierać zdjęcia mieszkań, które najbardziej nam się podobają w osobnym folderze.
Sporym ułatwieniem będzie także skorzystanie z usług profesjonalnego architekta wnętrz oferującego projektowanie wnętrz w Warszawie, któremu opowiemy o swoich oczekiwaniach, pokażemy zgromadzone inspiracje i we współpracy, z którym zaprojektujemy swoje wymarzone wnętrze. We współpracy, gdyż projekt mieszkania powinien być idealnie skrojony na naszą miarę, a własne potrzeby najlepiej znamy my sami.
Idealnie zaaranżowane wnętrze musi nie tylko pięknie i estetycznie wyglądać, ale być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowo urządzone. Korzystanie z poszczególnych pomieszczeń powinno być wygodne i intuicyjne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kuchni oraz łazienki – dwóch wnętrz, w których spędzamy sporo czasu i które mają konkretne przeznaczenie użytkowe.
Planując rozmieszczenie mebli i sprzętów w kuchni, warto zwrócić uwagę na podział pomieszczenia na strefy oraz pamiętać o zasadzie tzw. trójkąta roboczego. Urządzając łazienkę, należy zadbać o kwestie bezpieczeństwa, wybierając np. antypoślizgowe płytki lub panele, a także zaplanować odpowiednio dużo miejsca do przechowywania. W sypialni musi zmieścić się wygodne łóżko, szafa na ubrania, a także szafki nocne. W przypadku małych pokojów warto wyposażyć je w meble, które będą mogły pełnić jednocześnie kilka funkcji, np. w łóżko z pojemnikiem na pościel, w którym będziemy mogli przechowywać sezonowe ubrania.
Ważną rolę w każdym mieszkaniu pełni także światło i to nie tylko to naturalne, na którego ilość po zakupie mieszkania nie mamy już wpływu. Doświetlenie mieszkania można zwiększyć, umieszczając w odpowiednich miejscach dekoracyjne lampy oraz instalując dodatkowe punkty świetlne. Na tym etapie projektowania wnętrz w Warszawie, warto zastanowić się także nad ilością kontaktów i gniazdek w mieszkaniu – w większości przypadków jest ich zbyt mało, czemu najprościej zaradzić, zlecając wykonanie dodatkowych na początkowym etapie wykończania mieszkania.
Artykuł powstał we współpracy ze studiem Beautiful Minds oferującym usługi z zakresu projektowanie wnętrz Warszawa.
*Artykuł sponsorowany
Grafika: pixabay.com