Jak nadać wnętrzu prywatności? Zamontuj roletę!

20-06-2024

Montaż rolet — dla skutecznej ochrony przed słońcem i nie tylko

System osłon okiennych powinien być zaplanowany już na etapie urządzania domu czy mieszkania. Dlaczego? Dzięki wewnętrznym i zewnętrznym osłonom na okna możemy nie tylko ochronić się przed nadmiernym słońcem i wysokimi temperaturami, ale też przed spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Aby korzystanie z osłon okiennych było komfortowe, niezbędny jest prawidłowy montaż rolet. Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór rolet o różnych właściwościach, przeznaczeniu i rodzajach montażu. Sam sprawdź, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni!

Rolety okienne to bardzo popularny element wyposażenia wnętrz posiadający szereg zastosowań, znacznie poprawiający komfort mieszkania. Odpowiednio dobrane i zamontowane rolety zewnętrzne stanowią doskonałą ochronę wnętrz przed zimnem czy nieproszonymi gośćmi. W przypadku wewnętrznych osłon okiennych możemy liczyć na osłonę wnętrz przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Rolety wewnętrzne i zewnętrzne pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną, będąc ciekawym uzupełnieniem elewacji budynku lub jego wnętrz. Sposób ich montażu determinuje rodzaj i przeznaczenie konkretnego modelu rolety.

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne — zalety 

Co właściwie daje montaż rolet zewnętrznych? Okazuje się, że montaż zewnętrznych osłon okiennych skrywa wiele zalet, do których należą:

  • termoizolacja — rolety zewnętrzne, całkowicie odbiją prominie słoneczne, pomagając w ten sposób zmniejszyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o kilka stopni.  Dzięki temu uzyskujemy przyjemną temperaturę pokojową wewnątrz budynku oraz komfortowe zaciemnienie podczas upałów. Ponadto opuszczony pancerz w połączeniu ze specjalną pianką poliuretanową zatrzymują ciepłe powietrze, poprawiając tym samym komfort cieplny zimą.
  • akustyka — rolety zewnętrzne doskonale zatrzymują hałas dobiegający z ulicy, co znacząco poprawia komfort snu, nauki i pracy. Ich funkcjonalność tłumi także wysokie dźwięki wydobywające się z wnętrza budynku. 
  • prywatność i bezpieczeństwo — rolety zewnętrzne są prawdziwym utrapieniem dla włamywaczy, a wszystko dzięki konstrukcji odpornej na uderzenia i próbę sforsowania. Dzięki nim możesz spać spokojnie.
  • ochrona okien — zamontowanie rolet zewnętrznych wydłuża trwałość konstrukcji okna nawet o kilka lat, skutecznie chroniąc je przed deszczem, śniegiem, gradem i wiatrem.
  • kontrola światła — w zależności od tego czy chcemy pracować, czy oglądać telewizję, dzięki roletom zewnętrznym możemy regulować ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza.
  • estetyka — możliwość dobrania koloru pancerza, prowadnic i kasety do elewacji budynku, sprawia, że całość prezentuje się jednolicie i spójnie.

Rolety wewnętrzne — zalety

Okazuje się, że rolety wewnętrzne stanowią praktyczne rozwiązanie, również posiadające wiele zalet, do których należą:

  • dużo niższa cena niż w przypadku rolet zewnętrznych,
  • uniwersalność pozwalająca na montaż rolet wewnętrznych zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku,
  • szeroki wybór kolorów, materiałów i wzorów, co pozwala dopasować rolety do aranżacji wnętrza,
  • optyczne powiększenie przestrzeni,
  • łatwy montaż – roletę wewnętrzną można zamontować szybko i bez specjalistycznych urządzeń,
  • łatwość w utrzymaniu w czystości,

Montaż rolet zewnętrznych

Prawidłowy montaż rolet zewnętrznych jest gwarancją ich poprawnego działania. Rodzaj rolet i sposób montażu osłon zewnętrznych uzależniony jest od chwili, w której chcemy je założyć — podczas budowy domu, czy w już gotowym budynku.

W zależności od rodzaju rolety wyróżnia się:

  • rolety nakładane, (nadstawne lub nasadkowe) - montowane są wyłącznie podczas budowy domu lub w trakcie wymiany stolarki okiennej. Rolety te są połączone z ramą okienną, z widoczną od wewnątrz kasetą. 
  • rolety adaptacyjne — dedykowane obiektom istniejącym ze wstawionymi oknami. Ich zaletą jest to, że nie są zintegrowane z oknem, a ich montaż nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Ten typ rolet montuje się w otworze okiennym lub na elewacji.
  • rolety do zabudowy — ten typ rolet należy montować podczas budowy razem z oknami, gdyż skrzynka i prowadnice ukryte są pod warstwą izolującą i tynkiem.

Montaż rolet wewnętrznych

Montaż rolet wewnętrznych dzielimy na inwazyjny, czyli montaż rolety w kasecie do ściany i nieinwazyjny, czyli montaż rolety do skrzydła okiennego. W pierwszym przypadku konieczne jest wywiercenie otworów w ścianie, suficie lub okiennej ramie. Ten typ montażu jest dobrą opcją przy dużych powierzchniach i okiennych wnękach. Jego wadą jest brak możliwości otworzenia okna przy zasłoniętej osłonie. Montaż inwazyjny zalecany jest przy osłonach takich jak rolety dzień noc, rolety rzymskie, rolety wolnowiszące, rolety kasetowe, plisowane i austriackie.

Opcja montażu rolety w ramie okna jest dostępna niemalże przy każdym typie rolety. Jego zaletą jest swobodne otwieranie okna przy zasłoniętej rolecie. Wyróżnia się dwa sposoby bezinwazyjnego montażu rolet wewnętrznych — przyklejanie lub mocowanie za pomocą specjalnych haczyków. 

Zanim przystąpisz do zakupu rolety, musisz zmierzyć okno. Bez względu na to czy wybierzesz rolety rzymskie, rolety dzień noc, rolety dachowe, plisy czy przesłony w kasecie, aby odpowiednio zamontować rolety możesz skorzystać z pomocy fachowców. Decydując się na montaż rolet, warto skorzystać z pewnego źródła, dzięki czemu zyskamy pewność prawidłowo dokonanej instalacji osłon okiennych.

 

*Artykuł sponsorowany

Polecane artykuły

Twój wymarzony dom - kiedy udać się po pomoc do architekta?

Twój wymarzony dom - kiedy udać się po pomoc do architekta?

25-06-2024
Rozpoczęcie projektu – kluczowy moment Planując budowę wymarzonego domu, jednym z najważniejszych kroków jest odpowiedni moment na skorzystanie z pomocy architekta. Rozpoczęcie projektu to kluczowy moment, w którym warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Architekt pomoże w...
Niepowtarzalny biurowiec, czyli jaki?

Niepowtarzalny biurowiec, czyli jaki?

25-06-2024
Innowacyjna architektura i design Niepowtarzalny biurowiec zaczyna się od innowacyjnej architektury i wyjątkowego designu. Architekt odgrywa kluczową rolę w kreowaniu budynku, który nie tylko wyróżnia się estetyką, ale także spełnia najwyższe standardy funkcjonalności i ergonomii....