Fronty kuchenne bez wątpienia stanowią jeden z najważniejszych elementów, jakie wpływają na estetykę i funkcjonalność aranżowanego wnętrza — w tym także kuchni. Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama frontów meblowych, a wybierać można spośród różnych stylów, kolorów i materiałów. Z tego względu warto uporządkować nieco swoją wiedzę i poznać możliwości, wybierając optymalne dla siebie rozwiązanie. Jak zatem dobrze dobrać fronty do szafek kuchennych tak, żeby cieszyć się z dokonanego wyboru?
Nie jest tajemnicą, że aranżując kuchnię, dobrze jest dobrać fronty meblowe do rodzaju szafki. Tych w kuchni znajdziemy naprawdę wiele: od wysuwanych szafek spiżarnianych typu cargo, przez szafki narożne i te na wyspie, aż po szafki wiszące, dolne czy typu shaker. Jeśli chodzi o projekt kuchni, dostępnych jest wiele rozwiązań, każde z odpowiednimi cechami i funkcjami. Wybór właściwego rozwiązania (również pod kątem frontów meblowych) zależy od konkretnych potrzeb, dostępnej przestrzeni i — co oczywiste — gustu.
Fronty meblowe — bez względu na to, czy mówimy o gotowym do zakupu produkcie, czy mamy na myśli fronty meblowe na wymiar — mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć wiele wykończeń. Materiał, z którego są wykonane, wpływa na trwałość, styl, koszt i możliwość personalizacji produktów. Drewno, płyta MDF, sklejka, laminat i fornir są powszechnie stosowane w drzwiach szafek kuchennych.
Wykończenie lakierowane będzie dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli zależy nam na elegancji; poza tym, szeroka gama błyszczących, matowych i metalicznych odcieni pozwoli dostosować fronty do własnych preferencji. Wykończenie laminatem, uznawane za niezwykle wytrzymałe, a zarazem praktyczne i higieniczne rozwiązanie, uzyskuje się poprzez pokrycie paneli specjalnymi żywicami, dzięki czemu są one odpowiednie do stosowania w kuchni. Tutaj również istnieje duży wybór kolorów, co oznacza, że można stworzyć własną, bardzo osobistą paletę. Jeśli zaś pragniemy stworzyć lekkie aranżacje z nowoczesnym akcentem, szklane wykończenie drzwi szafek kuchennych będzie właściwym rozwiązaniem. Można wybierać między szkłem błyszczącym, nieprzezroczystym lub żebrowanym.
Jaki kolor frontów kuchennych wybrać? Należy wiedzieć, że mamy tu masę możliwości.
Kolory neutralne takie jak biel, szarość, beż i krem są wszechstronne i ponadczasowe. Biel nie tylko sprawia, że kuchnia wygląda szczególnie czysto i elegancko, ale także dobrze komponuje się z innymi kolorami i materiałami. Do klasyki zaliczamy także naturalne odcienie drewna, które tworzą ciepłą, przyjazną atmosferę. Drewno występuje w różnych odcieniach i fakturach, co pozwala na stworzenie rustykalnej, nowoczesnej lub klasycznej atmosfery.
Inną opcją są ciemne kolory — drzwi szafek w kolorze czarnym, ciemnoszarym lub ciemnoniebieskim tworzą nowoczesny, wyrafinowany wygląd. Pamiętajmy jednak, że mogą sprawić, że kuchnia będzie wyglądać na mniejszą, dlatego ważne jest, aby zapewnić wystarczającą ilość światła.
Można też powiedzieć, że ostatnie trendy wskazują również na aranżację kuchni z frontami w dość nieoczywistych kolorach. Głębokie odcienie jagodowe, wyrazisty burgund, intrygująca szałwia czy błękit, a także maślane żółcie i ciepłe brązy są również niezwykle popularne. To dobry wybór zwłaszcza dla tych osób, które skłaniają się ku bardziej charakternym rozwiązaniom, będącym przy okazji nieco nostalgicznym ukłonem w stronę stylu retro.
Inne opcje wynikają z łączenia kolorów. Urządzając kuchnię z powodzeniem możemy zadziałać poprzez kontrast — dobierając fronty meblowe na zasadzie przeciwieństw, jak również wprowadzając dzięki nim barwne akcenty do dość spokojnej, np. pastelowej bazy.
Poza gładkimi frontami szafek kuchennych mamy także i inne opcje. Modne ryflowania czy frezowane fronty to opcja dla tych, którzy szukają intrygujących detali. Zabawa fakturą i ich mieszaniem może być elementem doskonale ożywiającym wnętrze. To samo dotyczy frontów wykonanych z siatki lub plecionki, które są idealne do przełamania serii prostych szafek.
Kolejnym czynnikiem, jakim warto się kierować dobierając fronty do mebli kuchennych, jest styl całej kuchni. Ważne jest, aby wybrać szafki, które pasują do innych elementów kuchni, takich jak:
co pozwoli uzyskać harmonijny ogólny projekt.
I tak: kuchnie nowoczesne cechujące się zwykle elegancją i prostotą cenią sobie minimalistyczny design. Spotkamy w nich szafki bez uchwytów, jednakowe zarówno na górze, jak i dole. Te z gładkimi drzwiami i frontami szuflad — matowymi lub o wysokim połysku — będą tu wprost idealne. Dość popularnym rozwiązaniem będzie tu wybór szarych, białych lub czarnych frontów — uważa się, że te uniwersalne kolory mogą dodatkowo podkreślić nowoczesny styl.
Nieco inaczej będzie w przypadku kuchni w stylu wiejskim czy rustykalnym, w których największy nacisk kładzie się na przytulność. Właśnie dlatego szafki kuchenne z rustykalnymi detalami będą tu dobrym wyborem. Gładkie lub lekko teksturowane fronty wykonane z litego drewna, lub jego imitacji są jedną z opcji. W takiej kuchni można też zestawić je szafkami lub kredensem ze szklanymi frontami, lub witrynami — wyeksponowana zastawa nada takiej przestrzeni dodatkowego uroku.
Z kolei kuchnie urządzone w stylu industrialnym i loftowym nie mogą istnieć bez szafek z metalowymi uchwytami. Zabudowę meblową dobrze jest zestawić z otwartymi półkami. Sprawdzą się też szafki kuchenne o smukłych liniach, bez cokołów, za to na metalowych wyższych nóżkach.
Styl skandynawski odbierany na ogół jako praktyczny i przytulny ceni sobie jasne, rozbielone kolory, które są jego znakiem rozpoznawczym. W takich wnętrzach z powodzeniem odnajdą się białe lub jasne odcienie drewna, pojawiające się na szafkach o prostym i minimalistycznym wyglądzie bez zbędnych ozdobników, a także otwarte półki, uzupełniające całość aranżacji.
W kuchniach urządzonych w stylu śródziemnomorskim lub hamptons postawmy zaś na białe, lub naturalnie drewniane fronty szafek i szuflad — najlepiej w ciepłych odcieniach. Ozdobne lub teksturowane detale mogą zostać użyte do wsparcia tej estetyki, a dopełniwszy fronty meblowe o uchwyty z motywami marynistycznymi, zyskamy pełnię stylu.
Warto pamiętać, że kolory i styl szafek powinny być skoordynowane z innymi elementami w kuchni, takimi jak kolory:
Dobrym pomysłem może być skorzystanie z próbek kolorów lub skonsultowanie się z profesjonalistą, co pozwoli upewnić się, że wybrane kolory idealnie do siebie pasują i tworzą atmosferę, na której szczególnie nam zależy.
*Artykuł sponsorowany